آموزش سئو قالب های جوملایی

نوشته شده توسط:  29 اسفند 1394 2039
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رتبه مطلب)

نبرد دایو و تیبل (تشریح مزایا و معایت ساختار قالب ها)

استفاده از قالب table و تاثیر آن در سئو

در صورتی که از قالب با تکنولوژی تیبل در وب سایت خود استفاده مینمایید این مقاله کارآیی لازم را برای شما نخواهد داشت . حال بپردازیم به این اموزش که خواندن آن برای هر مدیر سایتی جزو واجبات است.  

مقدمه نویسنده

 

چیزی که به نظر می رسد این است که بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو عملی پیچیده و با هزینه بالا می باشد ولی باید خدمت شما عرض کنم که این قضیه برای سایت های جوملایی کمی متفاوت است. علت این امر هم قدرت بالای سیستم مدیریت محتوای جوملا می باشد که به شما این امکان را می دهد تا تعداد زیادی صفحه با کیفیت بالا برای سایت خود ایجاد نمایید. بنابراین شناخت و تسلط بر سیستم مدیریت محتوای جوملا این امکان را به شما می دهد راحت تر از چیزی که به نظر شما می رسد سایت خود را به صورت مقدماتی برای موتورهای جستجو بهینه سازی نمایید. در این مقاله سعی شده بدون اشاره به افزونه های فوق العاده قدرتمندی که برای سئو جوملا وجود دارد برخی از نکاتی را که تا بحال کم تر کسی به آن اشاره کرده را ذکر نمایم. نکاتی به نظر ساده ولی فوق العاده پر اهمیت. در این مقاله کوتاه سعی نموده ام هم افرادی که با سئو آشنا نیستند و هم کسانی که در این زمینه مهارت دارند را در نظر بگیرم. در کار حرفه ای ما افرادی که به صورت حرفه ای روی سئو کار می کنند و اطلاعاتی را در این زمینه از منابع معتبر کسب می کنند تا زمانی که اطلاعات خود را به صورت عملی آزمایش نکرده و نتایج آن عمل را کسب نکرده اند نباید ادعای این موضوع را داشته باشند که فلان عمل برای سئو سایت مناسب است (به جز چیزهای بدیهی و گفته شده توسط خود موتورهای جستجو) و برای سایت های جوملایی که جای خود دارد. و همانطور که می دانید برای تست کردن عملی مربوط به سئو سایت شاید تا چندین ماه زمان نیاز باشد. همین موضوع است که تجربه در سئو را نسبت به علم آن برتری می دهد. در رابطه با اینکه چرا تا به حال انجمن قدرتمندی در رابطه با سئو در ایران نداریم دلایل متعددی وجود دارد. اول اینکه متخصصان این امر که هم دارای تجربه و هم دارای دانش باشند در ایران خیلی کم می باشند و دوم اینکه چنین انجمنی نیاز به یک کار تیمی دارد و از عهده ی یک نفر و دو نفر خارج می باشد سند حرف من هم انجمن هایی است که در حال حاضر دارند فعالیت انجام می دهند ولی آنطور که باید موفق باشند، موفق نیستند. انشاالله که جامعه وب کشور از این اوضاع بیرون بیاید و به مرحله ای برسیم که هیچ موتورجستجویی اجازه تحریم سایت های ایرانی را به خود ندهد.

در انتخاب کلمات کلیدی حتما به نکات زیر توجه داشته باشید :

  • قبل از انتخاب کلمات کلیدی چند دقیقه فکر کنید و خود را به جای کاربر هدف قرار دهید به گونه ای که اگر شما به جای او باشید و قرار باشد در موتورهای جست جو واژه ای جستجو کنید چه وژه ای جست جو می کنید.
  • کلمات کلیدی شما به گونه ای انتخاب شوند که شامل نام برند،محصولات،خدمات و اطلاعات شما باشند.
  • با توجه به اینکه اکثر موتورهای جستجو حساس به حروف بزرگ نیستند نیازی به استفاده از حروف بزرگ در واژه های خود نیستید.
  • نباید در کلمات کلیدی از کلماتی استفاده نمایید که دارای املای یکسان ولی معانی متفاوت هستند زیرا ممکن است کاربر با یکی از این واژه ها وارد سایت شما شده ولی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا نکند. موتورهای جست جو بعضی اوقات نتایجی را به شما نمایش می دهند که مربوط به واژه ی جستجو شده توسط شما می باشد که استفاده از این واژه های مرتبط می تواند به عنوان کلمه کلیدی مناسب شناخته شود.

یکی از مهم ترین دلایلی که توصیه می شود که اکیدا اطلاعات نمونه را نصب نکنید این است که اگر این اطلاعات در پایگاه داده موتورهای جست جو مانند گوگل ایندکس شوند از دو جنبه سئو سایت شما با مشکل روبه رو می شود و هم در رتبه و هم پیج رنک شما تاثیر می گذارد. اول اینکه موتورهای جستجو اطلاعاتی از سایت شما را ثبت نموده اند که هیچ ارتباطی با ماهیت و موضوع سایت شما ندارد و دلیل دوم که مهمتر نیز می باشد این است که پس از حذف این اطلاعات نمونه از سایت خود آدرس ها و لینک هایی را که در موتورهای جستجو ثبت شده اند از بین برده اید که این امر خود بر روی سئو سایت به ویژه میزان اعتمادی که موتورهای جستجو باید نسبت به سایت شما پیدا کنند تاثیر به شدت منفی دارد. پس توصیه می شود که از نصب اطلاعات نمونه خودداری نمایید.

غیر فعال کردن لینک مربوط به pdf ها

زمانی که که ما سایت جوملایی را بررسی می کنیم گاهی اوقات متوجه می شویم که لینک های حاوی فایل های pdf در رتبه بالاتری نسبت به صفحات اصلی شما در موتورهای جست جو قرار دارند. حال اشکال این اتفاق کجاست؟ کاربران قادر نیستند که به صورت مستقیم از طریق فایل های pdf وارد سایت شما شده و از تمام اطلاعات و خدمات سایت شما استفاده نمایند. پس شما می توانید در قسم مدیریت مطالب خود لینک مربوط به pdf ها را غیر فعال نمایید.

 فعال کردن cache :

سایت هایی با حجم کم و سرعت بالا هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجویی مانند گوگل فوق العاده حائز اهمیت می باشد و این امکان را هم به کاربران و هم به موتورهای جست جو می دهد که بهتر و مفیدتر با سایت شما ارتباط بر قرار نمایند. برای این منظور می توانید در قسمت تنظیمات عمومی سایت خود cache را فعال نمود ولی قابل خواندن و نوشتن بودن فایل cache خود را نیز به یاد داشته باشید. 

Spiderها و robotها و crawlerها و سایت های جوملایی 

شاید شما قبلا اطلاعاتی در زمینه Spiderها و robotها و crawlerها داشته باشید و بدانید که آن ها به گونه ای برنامه نویسی می شوند که عمل crawl کردن محتویات سایت شما را مثل متن ها و لینک ها را انجام دهند و آن ها را در دیتابیس موتورهای جستجو قرار داده و با توجه به الگوریتم موتورهای جست جو سایت شما را رتبه بندی نمایند. جالبه بدانید که crawlerها وقتی برای اولین بار وارد سایت شما می شوند به اولین چیزی که توجه می کنند لینک های شما در صفحه هایتان می باشد. سپس متن های شما را می خوانند و لینک هایی که قبلا بررسی نموده اند دریافت می کنند. این که دقیقا گفته شود که یک crawler چگونه اطلاعات یک سایت را مرور می کند کمی دشوار تر از اینه که من توضیح دادم. Crawlerیک درخواست ارسال می کند به یک سروری که از سایت شما میزبانی می کند و نحوه دریافت این درخواست تقریبا مثل حالتی که مرورگرها صفحاتی را که شما می خواهید ببینید پیگیری می کنند. Crawler می توانند در هر زمانی صفحات سایت شما را مورد بررسی قرار دهند. همین موضوع به ویژه در سایت های پربازدید ایجاد مشکل می کند که مهمترین آن این است که سرعت لود سایت را پایین می آورد و موجب از دست دادن ترافیک شما در اوج ترافیک سایتتان می شود. و حتی ممکن است در ساعاتی که سایت شما دارای بازدید زیادی است Crawler سایت شما را ترک کند. هنگام برنامه نویسی و طراحی یک سایت باید به این نکته توجه داشت که دیر لود شدن سایت امکان جریمه شدن سایت ما توسط Crawler ها به وجود می آورد . اما برای این موضوع راه حلی هم وجود دارد و آن این است که کاری انجام دهیم که Crawler در سایت خود نگهداریم. من به طور خلاصه به شما خواهم گفت چه کاری انجام دهید که Crawler مجددا به سایت شما راهنمایی شوند ولی اگر تجربه من را می خواهید در صورتی که لزومی ندارد که سایتی سنگین جهت لود شدن داشته باشید بهتر است این کار را انجام ندهید و اگر غیر از این باشد راه حل مناسب را انتخاب نمایید. ولی قبل از اینکه وارد این بحث شوم به شما یک سری از مواردی را خواهم گفت که نباید اجازه دهید توسط Crawler ایندکس شوند و حتی از آنها در طراحی سایت خود استفاده نمایید: 

زمانی که در حال ایجاد یک صفحه هستید: 

هنگامی که در حال ایجاد و ویرایش یک صفحه هستید مطمئن شوید که آن صفحه جزو صفحاتی نیست که توسط Crawler مورد بررسی می باشد و از این قضیه نیز نگران نباشید زیرا پس از آماده شدن صفحات شما توسط Crawler مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 

صفحات حاوی لینک های زیاد: 

 این گونه از صفحات که حاوی لینک های زیادی هستند(به استثنا نقشه سایت) برای Crawler ها مشکوک محسوب می شوند و حتی لازم است که این نکته را خدمت شما عرض کنم که ما این گونه از سایت ها را در زمره سایت های سپم قرار می دهیم حتی اگر موتورهای جستجو این موضوع را تشخیص ندهند. برای حل این مشکل می توان از توضیحات و متن به جای بکاربردن لینک های زیاد به تنهایی استفاده نماییم.

 صفحاتی که دارای محتویات خیلی قدیمی هستند:

محتویات قدیمی سایت شما مانند آرشیو وبلاگ شما ضرورتا آسیبی به رنک شما در موتورهای جستجو وارد نمی کند ولی نبود آن ها موجب ارتقای رنک شما خواهد شد. موضوع آزاردهنده ای که در رابطه با آرشیو ها با آن رو به رو هستیم تعداد دفعاتی است که این محتویات بر روی سایت شما آشکار و لود می شوند. و همچنین ممکن است این اشتباه برای Crawler ها پیش آید که شما از محتویات یکسان چندین بار در سایت خود استفاده نموده اید که این خود مصداق سپم برای سئو می باشد. پس بهتره که ریسک نکرده و آرشیو خود را محدود کرده و مطمئن شویم که محتویاتی که گذشته به کار برده اید مجددا به کار نبرید. 

اطلاعات شخصی: 

بهتر این است که اطلاعات شخصی را بر روی وب منتشر نکنیم ولی اگر به هر دلیلی مجبور هستید این کار را انجام دهید امکان دسترسی Crawler را به آن ها ببندید. دلایل زیادی وجود دارد که نباید اجازه دهید در بعضی از مواقع Crawler ها صفحات شما را ایندکس نمایند و مواردی که من عرض نمودم تعدادی از رایج ترین این موارد بود.

درباره مدیر سایت

مدیر گروه

مدیر گروه وبسایت طرح مدرن در رشته ی نرم افزارکامپیوتربا تخصص در برنامه نویسی ویژوال بیسیک،سی شارپ،اچ تی ام ال،و با تجربه ی کافی در طراحی سایت و فارسی سازی قالب بصورت حرفه ای فعالیت می کنم. 

طرح مدرن یکی از تخصصی ترین گروه های طراحی سایت در ایران است که خدمات طراحی وب سایت، بهینه سازی سایت،فارسی سازی قالب، و بازاریابی اینترنتی را همگام با تکنولوژی روز دنیا ارائه می نماید. گروه طرح مدرن از سال 1390 فعالیت خود را آغاز نموده است و در سال 1393 با مدیریت جدید و برگزیدن راهبردهای نوین بازاریابی اینترنتی مصمم به ارائه خدماتی متمایز و درخور مشتریان محترم خود در صنایع و شرکت های تجاری گشته است. تمرکز اصلی فعالیت گروه بر سه محور طراحی سایت، بهینه سازی وب سایت و فارسی سازی قالب که در یک مجموعه برنامه ریزی و سازماندهی شده است تا بتواند جوابگوی بخش بسیار بزرگی از تقاضای بازار تخصصی طراحی سایت، بهینه سازی وب سایت و فارسی سازی قالب باشد.

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید.
 
دریافت آسان

تا60روز دریافت رایگان

 
درگاه بانک ملت

پرداخت با کارت های عضو شتاب

 
خرید مطمئن

دارای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد

 
پشتیبانی 24 ساعته

تلفن : 09308662706

قالب های جدید

ستاد ساماندهی و نماد اعتماد الکترونیکی

مجوزهای فعالیت

             logo-samandehi