بک لینک PBN چیست؛ ۵ گام ایجاد، مزایا و معایب آن

بک لینک PBN چیست؛ ۵ گام ایجاد، مزایا و معایب آن

بک لینک PBN یکی از روش‌های ایجاد بک لینک می‌باشد که در صورتی که به درستی ایجاد نشود به عنوان سئو کلای سیاه شناخته شده و شامل پنالتی گوگل می‌‌شود. PBN مخفف Private Blog Network به معنای شبکه خصوصی وبلاگ است. در این مقاله به توضیح این موضوع می‌پردازیم که بک لینک PBN چیست؟ با ۵ گام ایجاد آن آشنا خواهیم شد و مزایا و معایب PBN را بررسی خواهیم کرد.

داشتن صلاحیت معتبر یکی از اولویت‌های اصلی گوگل در سال ۲۰۲۰ است و صاحبان وب‌سایت به دنبال راه‌های گسترده و دور از ذهنی برای ایجاد رتبه بندی‌های قوی‌تر هستند.
در بحث استراتژی سئو، بک‌لینک‌های PBN به عنوان یک راهکار سئو خارجی برای افزایش سریع رتبه بندی‌ سایت بسیار بحث برانگیز بوده است. با این حال، بک‌لینک‌های PBN بسیار بحث‌برانگیز هستند. بسیاری از کارشناسان به شما توصیه می‌کنند که از این شبکه‌ها دوری کنید، در حالی که برخی دیگر ادعا می‌کنند که با استفاده از آنها موفقیت زیادی کسب خواهید کرد.
در این راهنما، قصد داریم نحوه عملکرد PBNها و اطلاعات‌مان در مورد آن‌ها را قبل از خرید بک‌لینک‌های PBN تجزیه و تحلیل کنیم.
· PBN چیست؟
· خطر بک‌‌لینک‌های PBN
· آیا بک‌‌لینک‌های PBN ارزش دارند؟

  

What-is-a-PBN

PBN چیست؟

یک شبکه وبلاگ خصوصی زنجیره‌ای از وب‌سایت‌ها با یک مالک واحد است. هر کسی می‌تواند با خرید دامنه‌های وب‌سایت‌های مختلف، یک زنجیره PBN را در اختیار داشته باشد. با این حال، توسعه PBN‌های ارزشمند فرآیند پیچیده‌ای است که ممکن است هزاران دلار هزینه داشته باشد.
بهترین PBN شامل وب‌سایت‌هایی با بک لینک‌ با کیفیت است. بک‌لینک‌های بزرگ منبع اصلی قدرت یک سایت هستند. بدون لینک‌های موجود، یک PBN هیچ گونه قدرت قابل گسترشی برای وب‌سایت هدف ندارد.
هدف اصلی PBN هایپرلینک کردن از یک سایت به یک دامنه‌ی واحد است. صفحات پولی مانند مقالات مربوط به محصول و خدمات معمولأ مورد هدف قرار داده می‌شوند.

بک‌لینک‌ها از وب سایت‌های معتبر به افزایش عملکرد سئو سایت کمک می‌کنند، اما اگر گوگل آنها را ذخیره کند، بک‌لینک‌های PBN می‌توانند مضر باشند.

خطر بک‌لینک‌های PBN

استفاده از PBN برای بک‌لینک‌ها معمولاً منجر به رتبه‌بندی ضعیف کلمات کلیدی می‌شود و حتی می‌تواند منجر به جریمه‌ی گوگل شود. تاکتیک‌های ناپسندِ «پرداخت برای برنده شدن» مانند لینک‌های PBN به عنوان سئوی کلاه سیاه شناخته می‌شوند. در حالی که تکنیک‌های کلاه سفید ارگانیک‌تر و «صادقانه‌تر» هستند، اما سئوی کلاه سیاه شامل اسپم یا سوءاستفاده از سیستم برای دستیابی به رتبه‌های بالاتر هستند.
دلایل متعددی وجود دارد تا گوگل سئوی کلاه سیاه را جریمه کند. و در وهله اول با هدف بک‌لینک‌ها و کسب اعتبار آغاز می‌شود.
گوگل وب‌سایت‌های دارای لینک‌های معتبر را در اولویت قرار می‌دهد زیرا این لینک‌ها به عنوان یک منشن از یک سایت به سایت دیگر عمل می‌کنند. اولویت اصلی Google AI این است که منابع قابل اعتماد و با کیفیت را برای کاربران رتبه‌بندی کند.
لینک کردن به صفحه دیگر مانند ضمانت اعتماد آن سایت و محتوای آن است. گوگل از این ضمانت به عنوان گواهیِ اعتبار سایت استفاده می‌کند. در نتیجه، اعتبار بالاتر رتبه‌بندی کلمات کلیدی را ارتقا می‌بخشد و همه برنده خواهند بود.
با این حال، وقتی این منشن‌ها مانند ارز فروخته می‌شوند، کیفیت و ارزش یک صفحه نامربوط می‌شود. اگر سئو به یک بازیِ خریدِ بیشترین کوپن‌ها برای تقویت تبدیل شود، بالاترین پیشنهاد دهنده بر رتبه بندی کلمات کلیدی مسلط می‌شود و اولویت‌های تجربه‌ی کاربر از بین خواهد رفت.
بعلاوه، با توجه به اینکه رتبه‌های ارگانیک به pay-to-rank (پرداخت هزینه برای رتبه‌بندی) تبدیل می‌شوند، تبلیغات در گوگل بی‌فایده می‌شود و شرکت مقادیر عظیمی از پول را از دست می‌دهد.
بین عدم توجه به تجربه‌ی کاربر و سود گوگل، وب سایت‌هایی که از تکنیک‌های کلاه سیاه استفاده می‌کنند به ندرت از مزایای بلند مدت بهره می‌برند قبل از اینکه از اولویت‌بندی خارج شوند یا حتی جریمه شوند.

آیا بک‌لینک‌های PBN ارزش دارند؟

در بهترین حالت فقط برای مدت زمان کوتاهی ارزش دارند.
اگرچه خرید بک لینک PBN می تواند رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک شما را از بین ببرد، اما برخی سایت‌ها می‌توانند در شرایط خاص از آنها سود ببرند.
مهمترین داستان موفقیت پیوندهای PBN متعلق به فروشگاه‌های Shopify یا سایت های وابسته‌ی فصلی است که به یک پنجره ی کوتاه رتبه‌بندی‌ها نیاز دارند قبل از اینکه ارتباطشان را از دست بدهند.
این سایت‌ها کلمات کلیدی مانند عبارات مربوط به محصول برای تعطیلات، کالاهای آتی یا ترندهای آنلاین را با چند هفته محبوبیت هدف قرار می‌دهند.
وب‌سایت‌هایی با طول عمر کوتاه می‌توانند ریسک جریمه شدن را به جان بخرند زیرا این مالکان معمولاً فقط به دنبال ایجاد پایین‌ترین رتبه درکوتاه‌ترین زمان ممکن هستند.
جستجوی آنلاین داستان‌های ترسناک بسیاری از صاحبان وب‌سایت را به شما نشان می‌دهد؛ کسانی که یک روز صبح از خواب بیدار شده و متوجه می‌شوند که رتبه بندی‌های آنها بخاطر جریمه‌های کلاه سیاه تخریب شده‌است.
اگر علاقمند به ایجاد اعتبار طولانی مدت در وب‌سایت خود بدون یک ریسکِ استرس زا هستید، در روش‌های ارگانیک‌تری مانند تکنیک‌های کلاه سفید یا دستیابی به بک لینک دستی سرمایه گذاری کنید.
برخی از سایت‌ها دارای سیستم‌هایPBN مفیدی هستند که با Google AI پوشش داده می‌شوند و وب سایت خود را تقویت می‌کنند. برخی از خدمات سیستم‌های PBN را ارائه می‌دهند (بعداً در مورد آن بیشتر صحبت می‌کنیم)، اما ساختن PBN شخصی شما شرط بندیِ مطمئن‌تری است.

نحوه‌ی ایجاد یک شبکه وبلاگ خصوصی در 2 مرحله

ایجاد دستی یک PBN گران قیمت است و کار زیادی را می‌طلبد، اما اگر به درستی انجام شود، ایمن‌ترین و با ارزش‌ترین استراتژی PBN می‌باشد.
در حین ساختن PBN، بهترین مکان برای شروع، خرید وب سایت‌های موجود است که زمانی با اهداف قانونی کار می‌کردند. وقتی دامنه‌ی وب سایت منقضی شد، هر کسی می‌تواند آن صفحه را همراه با صفحات موجود و موجودی بک‌لینک خریداری کند.
افراد غالباً از PBN ها برای تقویت وب سایت خود یا ایجاد یک سرویس PBN و فروش لینک به سایت های دیگر استفاده می‌کنند.
بهترین منبع اقدام پس از خرید شبکه‌ای از سایت‌ها، پاکسازی سئوی ارگانیک و رفع هرگونه مشکلات برگشتی مانند 404 خطا یا لینک‌های اسپم موجود است.
پس از پاکسازی وب سایت‌های خود، هر سایت را در یک زمینه‌ی طبیعی به  صفحه هدف لینک کنید. به طور طبیعی بک‌لینک شامل هایپرلینک ها در یک محیط سودمند است، جایی که منشن برای کاربران بالقوه بسیار معنادار است.
اما اطمینان حاصل کنید که به یکباره به سایت خود بک‌لینک نمی‌کنید. حداقل سه روز یکبار هر لینک را پخش کنید تا از ردیابی شدن توسط گوگل جلوگیری کنید.
هدف این است که هر لینک تا حد امکان «ارگانیک» به نظر برسد.
من «ارگانیک» را نقل می‌کنم زیرا این سایت‌ها هنوز هم صرفاً برای اعتبار دادن وجود دارند، اما آنها با دقت تنظیم شده‌اند به گونه‌ای که گوگل به طور الگوریتمی آنها را به عنوان اسپم تشخیص نخواهد داد. حتی بهترین PBN ها فقط تصویری از وب سایت‌های ارگانیک هستند.

ایجاد شبکه‌های وبلاگ خصوصی و افزایش رتبه‌ها هنوز در سال ۲۰۱۹ امکان پذیر است. علاوه بر آن، کارشناسان سئو فهرستی از بهترین روش‌های موثر در جلوگیری از مجازات‌ها (جریمه‌ها) را جمع‌آوری کرده‌اند.

۱. دامنه ها برای یک PBN را پیدا کنید

بعد از اینکه گوگل نسبت به ایجاد شبکه‌ای از بلاگ‌ها حساس شد و ارزش بلاگ‌ها کاهش پیدا کرد. بلاگ‌ها جای خود را به دامنه‌ها دادند. بنابراین، شما نیاز به فهرستی از دامنه‌های رها شده دارید، اما چگونه آنها را پیدا کنید؟ فقط چند سال پیش، این روند ناخوشایند بود و بصورت چک کردنِ دستی تک‌تک وب سایت ها انجام می‌شد. خوشبختانه، آن دوران به پایان رسیده است و اکنون شما فقط باید چند کلیک انجام دهید. بیشتر این منابع حاوی دامنه و معیارهای آنها هستند:
· دامنه Ronin
· DomCop
· PBN HQ
· SERPDrive
· جستجوی دامنه WhoIS

۲. ارائه دهندگان هاستینگ را انتخاب کنید

خرید هاست برای هر وب سایتی ضروری است، اما یک مسئله وجود دارد – گوگل لازم نیست بداند که شما دامنه‌های زیادی دارید. برای هر دامنه‌ی خریداری شده بهتر است ارائه دهنده‌ی هاستینگ جدیدی را انتخاب کنید. به این ترتیب وب سایت های شما به چشمانِ شکارچیان نمی‌آیند.
به یاد داشته باشید که استراتژی هاستینگ شما باید روی ارائه‌دهندگان شناخته شده ای که برای وب سایت اصلی انتخاب می کنید متمرکز شود. این خدمات گران‌تر است، اما مطمئن باشید که هیچ ارتباطی بین دامنه های PBN وجود نخواهد داشت.

گزینه های هاستینگ برای شبکه های خصوصی وبلاگ

· هاستینگ سئو: از یک طرف، این کار بسیار راحت است زیرا می‌توانید تمام وب سایت‌ها را در یک مکان مدیریت کنید. اما فعلأ تمام کاری که باید انجام دهید همین است. گوگل متوجه شده که هاستینگ سئو یک یاری رسان برای PBN ها است، بنابراین اکنون استفاده از آن بسیار خطرناک است.
· هاستینگ VPS (سرورهای خصوصی مجازی): اگر دانش فنی دارید، خرید vps ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد. مهمترین فایده این است که IP سایت منحصر به فرد است و شما آن را با هیچ دامنه‌ی دیگری به اشتراک نمی‌گذارید.
· هاست اشتراکی : اگر به دنبال گزینه‌ای ساده‌تر و ارزان‌تر باشید، این گزینه برایتان مناسب است. این رایج ترین راه حل است. با این حال، قبل از انتخاب ارائه‌دهنده، باید دستورالعمل‌های مدیریت را بررسی کنید (برخی از آنها ممکن است کاملأ مشکل‌ساز باشند).

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.